Nieznana dzikość – Adventure Country Track UK 2022

Nieznana dzikość – Adventure Country Track UK 2022

Na nowej trasie Adventure Country Track ACT UK miłośnicy przygód mogą odkryć Wielką Brytanię, o której istnieniu nie mieli pojęcia: autentyczną, dziką i samotną. Na tę pełną przygód podróż należy zaplanować około pięciu dni.

Film ACT UK zostanie udostępniony 25.12.2022 o godzinie 20:00 na kanale Kanał ACT na YouTube.

Opracowanie najnowszej trasy adventure country, ACT UK, postawiło przed twórcami wyzwania niepodobne do tych, które napotkali na innych trasach. Podobnie jak w wielu krajach Europy Środkowej, sieć nieutwardzonych tras w Wielkiej Brytanii jest ograniczona, a jeszcze mniej z nich nadaje się dla ciężkich motocykli typu adventure. Do tego dochodzi konieczność zaoferowania prawdziwej przygody na łonie natury - i to w kraju o prawie 70 milionach mieszkańców, który jest o prawie 50 procent mniejszy od Niemiec.

Ale zaradni organizatorzy poradzili sobie z wszystkimi wyzwaniami. Trasa przebiega nie tylko przez jedne z najsłabiej zaludnionych i najbardziej oddalonych obszarów Wielkiej Brytanii, ale także przez cztery parki narodowe i region oznaczony jako "Area of Outstanding Natural Beauty".

Na wyspie Man: od Drogi Milenijnej przez plantację Sky Hill nad Ramsey

Na papierze ACT UK oferuje stosunek około 20 procent offroadu do 80 procent drogi, co czyni go najmniej zorientowanym na motocykle adventure jak dotąd. Ale te wartości odnoszą się do odległości, a nie do czasu podróży. Uczestnicy ACT przekonają się, że czas spędzony w terenie jest o wiele dłuższy niż sądzili, a ścieżki gruntowe robią wrażenie pod względem wymagań technicznych. Ponadto drogi charakteryzuje się zaniedbanymi, wąskimi ścieżkami z trawą, żwirem i wybojami.

Jak trudne są trasy?

Tobias Wachter, Edelweiss Bike ­Travel

»Wybór trasy oferuje dobrą mieszankę łatwych etapów, na których można podziwiać krajobrazy, oraz odcinków technicznych z kilkoma kamienistymi łatami i wieloma koleinami.«

Markus Pinter, 1000PS

»Odcinki techniczne i wyzwania są częścią gry. Bez nich nie byłaby to prawdziwa offroadowa przygoda!«

Elvio Andrade

»Szlaki są zazwyczaj kamieniste, wąskie, a tam, gdzie nie ma kamieni, są głębokie koleiny. To wymaga ciągłej koncentracji. Skaliste odcinki to po prostu świetna zabawa. Trzeba jednak czytać teren i precyzyjnie wybierać trasę.«

Dzień 1 - Góry i doliny

Punktem wyjścia jest Llanthony Priory, XII-wieczny klasztor położony głęboko w dolinie prawie zapomnianych Gór Czarnych na wschodnim krańcu Parku Narodowego Brecon Beacons. Droga do doliny jest tak wąska, tak mało znacząca, że niewielu turystów trafia do tego miejsca. Trasa zaczyna się od maleńkiej drogi wijącej się na północ, która przekracza Lord Hereford's Knob (690 metrów), aby odsłonić wspaniałe widoki na środkową Walię.

Krzyk dwóch pawi zamieszkujących sąsiednie gospodarstwo dosłownie zapowiada początek pierwszego zestawu odcinków offroadowych, natychmiast rzucając wyzwanie poszukiwaczom przygód. Krótki odcinek skalny, po którym następują dwa warianty ziemistych podjazdów, o łącznej długości około jednej trzeciej mili, dają przedsmak wyzwań, jakie czekają na nas w nadchodzących dniach.

Pierwsze trzy odcinki offroadowe przebiegają blisko siebie, prawie bez przerwy i prowadzą podróżnych na rolnicze wyżyny środkowej Walii. Miasto targowe Rhayader jest półmetkiem tego etapu i dobrym miejscem na południowy odpoczynek.

Seria kamienistych podjazdów (o dobrej przyczepności na mokrej i suchej nawierzchni) prowadzi na szczyt wzgórza między dolinami Wye i Elan, skąd roztacza się rozległy widok na okolicę. Następnie należy przejechać trzy doliny, aby zakończyć etap w Machynlleth - w skrócie Mach'.

Pierwszego dnia szlaki prowadzą przez wysokie pastwiska Walii

Dzień 2 - Snowdonia i Góry Kambryjskie

Po przejechaniu przez Park Narodowy Snowdonia, z imponującymi, nierównymi wąwozami i jeziorami, trasa dociera do wybrzeża z widokiem na zatokę Cardigan, po czym zawraca, aby wyruszyć na najpiękniejszy i najdłuższy etap dnia, Bomber Lane: skalny szlak, który biegnie wzdłuż północnych zboczy Cadair Idris i oferuje piękne widoki na zatokę Barmouth i cały Park Narodowy.

Przejeżdżając przez Park Narodowy Snowdonia w drugim dniu, większość dróg ACT jest bardzo wąska i mało używana

Tuż za Dolgellau, małym miasteczkiem z XII wieku, trasa wiedzie przez wysokie wrzosowiska i lasy Snowdonii do jeziora Bala - idealnego miejsca na lunch.

Druga połowa dnia to seria małych ścieżek przez najbardziej na północ wysunięte podnóża Gór Kambryjskich, biegnących między żywopłotami i polnymi drogami. Punktem końcowym jest Liverpool, gdzie czeka na nas prom na Wyspę Man.

Wymyte fragmenty raz po raz stwarzają trudne sytuacje

Dzień 3 - Wyspa Man

Pętla Wyspy Man rozpoczyna się na starcie TT, ale zamiast zjeżdżać w dół Bray Hill, kieruje się w przeciwnym kierunku, do Ramsey, gdzie znajduje się pierwszy odcinek offroadowy tuż za słynnym zakrętem Creg-ny-baa.

Latarnia morska w Point of Ayre na wyspie Man

Ten odcinek jest mieszanką odcinków drogowych i terenowych. Trasa prowadzi do najbardziej na północ i na południe wysuniętych punktów wyspy - w obu przypadkach są to spektakularne krajobrazy - przejeżdżając przez jałowe zbocza górskie i przez głębokie zielone "glens" (zalesione doliny) pomiędzy nimi. Wyspa Man jest piękną wyspą, o często łagodnym ukształtowaniu terenu, której charakter łączy irlandzkie krajobrazy z brytyjskimi wiktoriańskimi wybrzeżami, a w najodleglejszych miejscach szkockie domki z niskimi dachami w stylu crofter.

Markus "przelatuje" przez Ballaugh Bridge na trasie TT

Warto zostać na drugi dzień, tak jak my, aby przejechać się słynnym Mountain Course i skorzystać z wyjątkowych atrakcji wyspy, takich jak Victorian Mountain Railway.


Markus i Teresa cieszą się górskimi drogami na Wyspie Man

Dzień 4 – Yorkshire Dales

Po dotarciu na stały ląd, 40-minutowa jazda prowadzi nas do pierwszego odcinka offroadowego Salter Fell, wspaniałej trasy przez wzgórza Forest of Bowland. Nie ma tu jednak lasu, lecz wrzosowisko i skalisty krajobraz.


Wielowiekowe mury z suchego kamienia wzdłuż traktów w Yorkshire Dales

Przez Settle wjeżdżamy do Parku Narodowego Yorkshire Dales. Należy pamiętać, że jest to park narodowy i szlaki są wspólne dla spacerowiczów, rolników i czasami konnych jeźdźców.


Mirko jako barman w tradycyjnym angielskim pubie w Yorkshire

W większości przypadków jazda tego dnia kończy się późno, ale przy dobrej pogodzie wieczorne słońce nad doliną Wensleydale i Wether Fell jest zachwycające. The Dales to piękna i często odwiedzana część Anglii, a punkt końcowy, Hawes, ma ograniczoną liczbę miejsc noclegowych. Warto więc zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem.


Od kiedy Tour de France zawitał do Yorkshire, kolarstwo stało się tu bardzo popularne

Dzień 5 - Samotne wrzosowiska

Ostatni dzień rozpoczyna się w Dales i po przejechaniu przez Yorkshire Moors kończy się w nadmorskim porcie rybackim Whitby - niegdyś domu odkrywcy Jamesa Cooka i ważnym miejscu powieści Brama Stokera "Dracula"!

Pierwszy odcinek offroad to rzymska droga znana jako Cam High Road, która biegnie przez dolinę Wensleydale. Po etapie na szlakach w dolinach Coverdale i Swaledale i obok częściowo opuszczonego XIV-wiecznego zamku Bolton (gdzie kiedyś więziono Marię Królową Szkotów), trasa pozwala na ostatnie spojrzenie na Dales przed skierowaniem się na wschód do Yorkshire Moors.

Nie ma łatwego sposobu na pokonanie około 19 mil ziemi niczyjej pomiędzy Dales a Moors, ale trasa robi co może, podążając małymi dróżkami i wijąc się przez ładne małe wioski w terenie równinnym, zanim znajdzie się na północno-zachodnim skraju Yorkshire Moors. Stamtąd jest to łagodna wiejska droga, która prowadzi przez ładną wapienną wioskę Hawnby.


Deszcz, kałuże i przeprawy przez rzeki to po prostu część tego wszystkiego

Warto zjechać z trasy na kilka minut, aby zobaczyć imponujące ruiny klasztoru cystersów w Rievaulx przed dotarciem do Helmsley, gdzie jest dużo jedzenia i paliwa.

Po Helmsley nadchodzi Rudland Rigg, 12-milowy odcinek offroadowy, który rozciąga się z południa na północ przez prawie całe wrzosowisko, kończąc się na wysokości około 400 metrów z przepięknymi widokami na północne miasta przemysłowe Middlesborough i Stockton - dokładnie takie miejskie scenerie, których ACT sprytnie unikał przez ostatnie pięć dni.

Trasa kończy się w Whitby, gdzie łuk z kości wieloryba nad portem jest najlepszym miejscem na ostatnie zdjęcie w tej wspaniałej podróży.

Expedition Centre Nicka Sandersa w Walii

20% offroadu - czy to wystarczy?

Teresa Peters, REV'IT! Niemcy

»Mimo że ACT UK ma mniej odcinków offroadowych niż na przykład ACT Pireneje, była to wspaniała przygoda. A drogi asfaltowe zawsze prowadziły do miejsc wartych zobaczenia, więc nigdy nie miało się poczucia, że coś się traci.«

Elvio Andrade, Touratech

»Czas spędzony w terenie, wyzwania związane z jazdą i koncentracja potrzebna do pokonania tych odcinków sprawiają, że ogólne doświadczenie jest bardzo zrównoważone.«

Nils Buntrock, Harley-Davidson Niemcy

»Same liczby mówią nam, że jest to najmniej typowa trasa dla motocykli typu adventure spośród wszystkich ACT. Ale szczerze mówiąc, nie czułem się tak, ponieważ odcinki offroadowe były wymagające, więc dla mnie, jako niedoświadczonego motocyklisty adventure, było to jak jazda w rajdzie od etapu do etapu.«

Szkolenia offroadowe

Trasa ACT UK mija kilka obiektów oferujących szkolenia dla motocyklistów oraz podróże offroadowe po prywatnych terenach. Wszystkie te obiekty znajdują się w Walii i można do nich dojechać krótkim objazdem pierwszego lub drugiego dnia trasy ACT.

Yamaha Off Road Experience

Posiadając 300-akrową farmę i 10 000 akrów lasu, YORE może zaoferować wszystko, od jedno- do czterodniowych doświadczeń offroadowych. Możecie pojechać własnym motocyklem (niezależnie od marki) lub wynajętym Ténéré 700. Do dyspozycji jest również flota motocykli typu adventure WR Sport.

www.yamaha-offroad-experience

Harley-Davidson Adventure Centre

W tym spektakularnym zakątku Północnej Walii oferowane są jazdy testowe z przewodnikiem po drogach i bezdrożach na Harley-Davidson Pan America.

www.hdadventurecentre.com

Sweetlamb KTM Adventure Experience

Na terenie Sweetlamb o powierzchni 6500 akrów oferowane są dwudniowe przejażdżki z przewodnikiem, a także szkolenia w zakresie konkretnych umiejętności, takich jak nawigacja według roadbooka. Do dyspozycji są modele KTM 890 Adventure (R), które można wypożyczyć, a także opcje szkolenia 1 na 1.

www.adventurerallybike.co.uk

Off Road Skills

Dzięki rozległym drogom szutrowym i trasom typu "single track" wokół byłego kamieniołomu o powierzchni 4000 akrów, Simon Pavey pokazuje, w jaki sposób kierowcy GS-ów mogą naprawdę opanować swoją maszynę. Pavey oferuje kursy dla początkujących i zaawansowanych oraz dwudniową jazdę.

www.offroadskills.com

Triumph Adventure Riding Experience

Nowo wybudowany ośrodek na terenie ogromnego lasu i kamieniołomów. Oferowane są szkolenia i wycieczki. Do wynajęcia są najnowsze modele Tigera i Bonneville.

www.triumphmotorcycles.co.uk/adventure-experience

Ostatnie zdjęcie pod łukiem z kości wieloryba nad portem WhitbyInfo ACT UK

Poziom trudności: zaawansowany

Długość: jeszcze nie ustalona

Typ trasy: asfalt, żwir, kamienie, koleiny

Część offroad: 20%

Sezon: przez cały rok (trudniejsza zimą)

Czas trwania: pięć dni (plus dodatkowy "dzień odpoczynku" w IoM)

Zakwaterowanie: camping i małe hotele, B&B i puby

Język: Angielski (i walijski)Copyright © 2021